Niedziela Palmowa

Aktualności

2024-03-24

 

Wjeżdżającego do Jerozolimy Jezusa witano jak króla. Sam Jezus, dosiadając osiołka, wypełnił proroctwo Zachariasza, że do Jerozolimy wjedzie król zwycięski, ale pokorny, król przynoszący pokój.Kościół wspomina wjazd Jezusa do Jerozolimy, który miał miejsce na kilka dni przed świętem Paschy oraz poprzedził Jego mękę i śmierć na krzyżu. Jak podają Ewangelie, po wizycie w Betanii Jezus udał się do Betfage, gdzie wsiadł na osiołka i wśród tłumu ludzi zjechał z Góry Oliwnej w kierunku Świątyni w Jerozolimie. - Ludzie, którzy Go otaczali zrywali gałązki oliwne lub palmowe i kładli je na ziemi, razem ze swoimi szatami, przed jadącym Jezusem, jednocześnie wykrzykując na Jego cześć słowa: "Hosanna na wysokości, błogosławiony, który idzie w imię Pańskie!"

Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem Męki Pańskiej, zwykle z podziałem na role, według jednego z trzech Ewangelistów: Mateusza, Marka lub Łukasza (Mękę Pańską wg św. Jana czyta się podczas liturgii Wielkiego Piątku). W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.

Po Eucharystii  odbył się konkurs palm. Małe i duże,  z żywych i z bibułkowych kwiatów, kolorowe i dostojne, piękne palmy przygotowane przez całe rodziny.
Wszystkie dzieci bez wyjątku otrzymały nagrody.

aktualność: Niedziela Palmowa
ul. Św. Jana 5a
34-143 Lanckorona
(33) 876 35 77
parafia@lanckorona.pl
parafia.lanckorona.net
Numer konta: 13 8119 0001 0011 6310 2000 0010
Projekt i wykonanie net2me.pl