Sierpień - miesiąc dobrowolnego daru abstynencji

Aktualności

2019-07-25

 

Sierpień jest przeżywany w Kościele jako miesiąc abstynencji. Będzie to czas inicjatyw promujących abstynencję i wspierających trzeźwość. W tym roku przypadają trzy jubileusze: 25-lecie Stowarzyszenia Wesele Wesel małżeństw, które miały przyjęcia bezalkoholowe, 40-lecie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i 45-lecie Anonimowych Alkoholików w Polsce.

Alkohol w Polsce jest dostępny zawsze i wszędzie. Ta destrukcyjna substancja psychoaktywna jest na wyciągnięcie ręki i pogłębia proces degradacji społecznej alarmuje bp Tadeusz Bronakowski w corocznym apelu Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych na sierpień miesiąc abstynencji. Zespół ponowił m.in. postulat wprowadzenia całkowitego zakazu reklamy alkoholu oraz skuteczniejszego egzekwowania zakazu jego sprzedaży osobom nieletnim.

Jak napisał bp Bronakowski, alkohol stał się dla Polaków czymś tak bardzo ważnym i wartościowym, że wszelkie próby ograniczenia sprzedaży, chociaż motywowane dobrem obywateli i poparte najnowszymi badaniami naukowymi, traktowane są jako zamach na wolność osobistą. Z rozpitym społeczeństwem nie zrealizujemy wspaniałych projektów modernizacji Polski czytamy w apelu.

Bp Bronakowski wylicza też, że Kościół prowadzi liczne inicjatywy trzeźwociowe w diecezjach i parafiach, takie jak rekolekcje trzeźwościowe, spotkania modlitewne, pielgrzymki, wykłady i warsztaty. Gorliwy apostolat różnych wspólnot abstynenckich i trzeźwościowych napawa nadzieją, że stale będzie wzrastać liczba tych, którzy praktykować będą cnotę trzeźwości napisał bp Bronakowski.

Nie będzie trzeźwej Polski bez współpracy rodziny, Kościoła, instytucji państwowych i samorządowych. Nie będzie trzeźwej Polski bez odwagi mówienia prawdy, nawet trudnej, o naszych problemach. Nie będzie trzeźwej Polski bez mocnego sprzeciwu na rozpijanie Polaków, zwłaszcza najmłodszych czytamy w apelu.

Sierpień jako miesiąc trzeźwości jest przeżywany od 1984 roku. Jest to zachęta do podjęcia chociaż miesięcznej abstynencji w intencji trzeźwości Polaków i dania świadectwa powstrzymania się od picia.

aktualność: Sierpień - miesiąc dobrowolnego daru abstynencji
ul. Św. Jana 5a
34-143 Lanckorona
(33) 876 35 77
parafia@lanckorona.pl
parafia.lanckorona.net
Projekt i wykonanie net2me