XII Tydzień Biblijny

Aktualności

2020-04-26

 

Niedziela Biblijna i IV Narodowe Czytanie Pisma Świętego są obchodzone w Kościele katolickim w Polsce w niedzielę 26 kwietnia 2020 r. Do wspólnotowej lektury została wybrana tym razem Ewangelia według św. Mateusza. W tę niedzielę rozpoczyna się też 12. Tydzień Biblijny, który będzie trwał do soboty 2 maja 2020.Głównym celem Narodowego Czytania Pisma Świętego rozpoczynającego Tydzień Biblijny, jest zaproszenie wierzących do osobistej, codziennej lektury i rozważania fragmentu Pisma Świętego, który otrzymamy w kościele powiedział ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II.

Misterium Słowa, które stało się Chlebem życia to hasło tegorocznej Niedzieli Biblijnej i Narodowego Czytania Pisma Świętego. Nawiązuje ono do przesłania trwającego roku duszpasterskiego, który jest poświęcony Eucharystii. Hasło odnosi się do Prologu Ewangelii według św. Jana, gdzie są słowa A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas oraz do 6. rozdziału Ewangelii św. Jana, w której Jezus Chrystus mówi o Sobie, że jest chlebem życia.

Dzieło Biblijne chce podczas tegorocznego Tygodnia Biblijnego uczcić również 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Ks. Witczyk podkreślił, że jego nauczanie jest ponadczasowe, ponieważ wynikało z Ewangelii. Przypomniał też, że Papież Polak, umierając, prosił, by czytano mu Ewangelię według św. Jana.

Dzieło Biblijne patronujące obchodom Niedzieli Biblijnej i Tygodnia Biblijnego zaproponowało duszpasterzom, aby tegoroczne Narodowe Czytanie Pisma Świętego, czyli symboliczne otwarcie Ewangelii według św. Mateusza, miało miejsce przed Mszą Świętą albo na samym jej początku.

Ks. Witczyk zaproponował, aby zarówno w Tygodniu Biblijnym, jak i przez cały rok, korzystać z różnych form medytacji nad Słowem Bożym. Przykładem tego są kręgi biblijne w parafiach czy lectio divina, będące medytacją nad Słowem Bożym. Ponadto do parafii zostały rozesłane przez Dzieło Biblijne przydatne materiały zawierające m.in. pomoce do rozważań, wezwania do Modlitwy Wiernych na cały Tydzień Biblijny oraz sigla biblijne i plakaty. Materiały te dostępne są również w wydawanym przez Dzieło Przeglądzie Biblijnym oraz na stronie internetowej www.biblista.pl. Ks. Witczyk zachęcił także do publikowania w Internecie pojedynczych cytatów biblijnych, bo Słowo Boże jest stale aktualne.

Przewodniczący Dzieła Biblijnego podkreślił, że obecna sytuacja epidemii zatrzymuje nas w biegu i każe zastanowić się nad sensem naszego życia. Słowo Boże gwarantuje nam obecność Zmartwychwstałego Chrystusa i nie tylko gwarantuje, ale wręcz ją sprawia. Rozważając Słowa Chrystusa, które są chlebem życia, jednoczymy się z osobą Chrystusa zaznaczył.

Za: https://misericors.org/26-kwietnia-2020-niedziela-biblijna-i-iv-narodowe-czytanie-pisma-swietego/

aktualność: XII Tydzień Biblijny
ul. Św. Jana 5a
34-143 Lanckorona
(33) 876 35 77
parafia@lanckorona.pl
parafia.lanckorona.net
Numer konta: 13 8119 0001 0011 6310 2000 0010
Projekt i wykonanie net2me