Zostali opuszczeni przez wszystkich. Nie było wolnej Polski. Ścigani przez polskie wojsko, zdradzani przez konfidentów, odrzucani przez zwykłych ludzi przez działanie propagandy i nazywanie ich bandami, katowani w więzieniach, mordowani po pokazowych procesach, zakopywani w dołach bez nazwy, wymazani z kart historii
To właśnie Żołnierze Niezłomni. Oddali dla Ojczyzny życie, walczyli do ostatniej kropli krwi. Polscy Bohaterowie, których życie powinien znać każdy Polak.
August Emil Fieldorf Nil, Witold Pilecki Witold, Łukasz Ciepliński Pług, Zygmunt Szendzielarz Łupaszko, Hieronim Dekutowski Zapora, Leopold Okulicki Niedźwiadek, Henryk Flame Bartek, Danuta Siedzikówna Inka, Józef Franczak Lalek i wielu, wielu innych.
Nie poddali się pod sowiecką niewolę. Liczyli na wybuch III wojny. Prowadzili działalność partyzancką. Zrobili więcej niż mogli. Dla niektórych z nich wojna trwała24 lata! Ostatni Niezłomny Lalek zginął 21 października 1963 roku. Kolejni spędzili jeszcze wiele lat w więźniach po fałszywych procesach. Nigdy się nie poddali.
W czasie II Wojny Światowej Polacy stworzyli fenomen w skali światowej jakim było stworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Podlegały one Rządowi na Uchodźstwie, istniała Delegatura Rządu na Kraj, parlament tworzyła Rada Jedności Narodowej.
W szczytowym okresie powstała 14 lutego 1942 roku Armia Krajowa liczyła około 400 tysięcy żołnierzy. Po wkroczeniu Armii Czerwonej w 1944 roku Polskie Państwo Podziemne formalnie przestało istnieć, ale nawet rozwiązanie Armii Krajowej 19 stycznia 1945 roku zakończyło działalności zbrojnej.
Jeszcze przed rozwiązaniem Generał Nil założył nową strukturę Nie (Niepodległość), później powołano Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość (WiN), które liczyło w szczytowym okresie nawet 40 tysięcy ludzi, powstały Narodowe Siły Zbrojne (NSZ), a także działało po zakończeniu wojny wiele organizacji, także młodzieżowych mających na celu odzyskanie dla Polski pełnej suwerenności i wolności.
Po amnestii pod koniec lat pięćdziesiątych w lasach zostało jeszcze około 1,8 tysiąca partyzantów, a po roku 1950 jeszcze około 250 400. Żołnierze antykomunistycznego niepodległościowego podziemia to wojskowi, żołnierze, synowie chłopów i rzemieślników, młodzi nauczyciele, urzędnicy, leśnicy, nawet gimnazjaliści czy maturzyści, oraz księża i zakonnicy (nie korzystali z broni, pełnili posługę w oddziale).
Łączyło ich jedno brak zgody na komunistyczny reżim i walka za wszelką cenę o prawdziwą niepodległość Ojczyzny. Tak zostali wychowani w przedwojennej Polsce, w miłości i odpowiedzialności za Ojczyznę, w wierności najwyższym wartościom jakimi były Bóg, Honor i Ojczyzna.
Jak napisał Andrzej Kołakowski:
"przysięgali na orła i na krzyż, na dwa kolory, te najświętsze w Polsce barwy, na czystą biel i na gorącą czerwień krwi, na wolność żywych i na wieczna chwałę zmarłych".
Niech będą dla nas wzorem wierności do końca. Uczmy się od nich umiłowania Boga, Ojczyzny i Bliźniego. Poznajmy ich historie. Cześć i Chwała Bohaterom!